FAQ

Aký je rozdiel medzi žalúziovým spínačom a žalúziovým tlačidlom?

Existuje viacero typov žalúziových ovládačov. Ako vybrať ten správny?
Odpoveď
Na prvý pohľad vyzerajú často žalúziové ovládače rovnako. Kedy použiť žalúziový spínač a kedy zase žalúziové tlačidlo? Na túto otázku Vám najlepšie odpovie dodávateľ žalúzií podľa toho, aký typ žalúzií alebo roliet vybral na Vaše okná. 
 

Čo je žalúziový spínač?

Zatlačením žalúziového spínača pre vybraný smer sa trvalo preklopí páčka spínača a žalúzia sa bude pohybovať daným smerom až kým nedosiahne koncovú polohu a zastaví. Žalúziu zastaví koncový spínač žalúzie, nie prístroj žalúziového spínača nainštalovaného v stene a páčka žalúziového spínača zostáva v nezmenenej polohe. Rovnaký princíp fungovania platí pre smer žalúzií hore aj dole. Páčky pre smer hore a dole sú vzájomne mechanicky blokované, aby nebolo možné súčasne zatlačiť obe páčky naraz. Každý žalúziový spínač tiež umožňuje zastaviť žalúzie kedykoľvek v medzipolohe. Prepnutím spínača žalúzie do opačného smeru a následným zastavením je možné naklápať lamely žalúzií.
 
  • trvalé preklopenie kolísky žalúziového spínača
  • žalúziu zastaví koncový spínač mechaniky žalúzií, nie žalúziový ovládač nainštalovaný v stene
 

Čo je žalúziové tlačidlo?

Zatlačením žalúziového tlačidla je do žalúzie vyslaný impulz pre vybraný smer. Ak žalúziové tlačidlo pustíte, kolíska tlačidla sa vráti späť do pôvodnej polohy, ale pohyb žalúzie daným smerom pokračuje až do koncovej polohy, kde žalúzia zastaví. Princíp žalúziového tlačidla je rovnaký pre oba smery. Typ žalúzií ovládaný žalúziovým tlačidlom teda obsahuje elektroniku, ktorá je schopná zatlačením tlačidla spracovať krátky impulz tak, že sa začne pohybovať do koncovej polohy. Ďalším krátkym zatlačením tlačidla žalúzie zastavíte v medzipolohe, prípadne dlhším podržaním do opačného sme sa budú naklápať lamely žalúzie.

 
  • kolíska tlačidla sa po stlačení vráti do pôvodnej polohy
  • žalúzie sú vybavené elektronikou pre spracovanie impulzu zo žalúziového tlačidla
 

Čo sa stane keď nepoužijem pre vybrané žalúzie vhodný žalúziový ovládač - spínač alebo tlačidlo?

V prípade ak použijete žalúziové tlačidlo na ovládanie žalúzií bez elektroniky, zatlačením tlačidla sa žalúzia začne pohybovať daným smerom, ale pustením tlačidla sa zastaví. To znamená, že pre ovládanie žalúzie by ste museli po celý čas pohybu stáť pri žalúziovom ovládači a držať tlačidlo.

V opačnom prípade, ak použijete žalúziový spínač spolu so žalúziou vybavenou elektronikou, preklopením páčky spínača elektronika žalúzie dostane nekonečne dlhý impulz, ktorý nevie spracovať a jej chovanie môže byt nepredvídateľné.

Na slovenskom trhu je žalúziový spínač výrazne populárnejšou voľbou pre ovládanie žalúzií, roliet a markíz ako žalúziové tlačidlo.
 

Tipy na žalúziové ovládače


POPULÁRNE
Žalúziové ovládače Legrand Valena Life

SMART
Smart spínač na žalúzie Legrand Valena Life s Netatmo

MODERNÉ
Žalúziové ovládače Niko Intense

KOMFORT A KVALITA
Žalúziové ovládače Schneider Electric Merten System M

UNIKÁTNE
Žalúziové ovládače Berker R.1

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail