FAQ

Ktoré parametre dátových káblov sú dôležité?

Ako postupovať pri výbere dátových káblov?
Odpoveď
Dátové káble sú stále dôležitejšou súčasťou inštalácie rezidečných, komerčných a administratívnych projektov, ale aj projektov v terciálnom sektore a v priemysle. Ich úlohou je pripojenie zariadenia k sieti alebo k ďalším zariadeniam a systémom. Dátový kábel sa často označuje aj ako sieťový kábel alebo LAN kábel. Dátová kabeláž sa spolu s inými komponentami systému nazýva štrukturovaná kabeláž. Zatiaľ čo pri silových inštalačných kábloch ako CYKY rozhoduje najmä počet žíl a ich prierez, pri dátových kábloch sa stretávame s pojmami ako FTP alebo STP a tiež s takzvanými kategóriami, napríklad Cat.5E alebo Cat.6A. Čo tieto pojmy znamenajú a ako vybrať správny dátový kábel vzhľadom na jeho použitie a cenu?
 

Prenosová rýchlosť

Maximálna prenosová rýchlosť určuje výkonnosť dátovej kabeláže. Medzinárodné štandardy definujú spolu päť kategórií pre štrukturovanú kabeláž, respektíve horizontálnu kabeláž, konkrétne Cat.5E, Cat.6, Cat.6A, Cat.7, Cat.7A. Používajú sa v rezidenčných a komerčných projektoch, vrátane bytových a rodinných domov, administratívnych budov a kancelárií.

Napriek definícii až piatich dátových kategórií existujú iba dve prenosové rýchlosti dát pre horizontálnu kabeláž:
  • 1 Gigabit/s, resp. 125 MB/s (Cat.5E, Cat.6) a
  • 10 Gigabit/s, resp. 1250 MB/s (Cat.6A, Cat.7, Cat.7A).

Ďalšie rozdiely medzi kategóriami dátových káblov určuje takzvaná šírka pásma (angl. "bandwidth"). Šírka pásma vyjadrená v MHz predstavuje maximálne množstvo dát, ktoré je možné odoslať v ľubovoľnom čase. Určitá minimálna šírka pásma je potrebná pre dosiahnutie prenosovej rýchlosti. Napríklad pre dosiahnutie prenosovej rýchlosti 1 Gigabit/s je potrebná šírka pásma aspoň 100 MHz. Vyššia šírka pásma ako minimálna šírka potrebná pre dosiahnutie rýchlosti neprispieva k vyššej rýchlosti ani výrazne vyššej stabilite prenosu dát. Na základe rozdelenia dátových kategórií sa preto dá povedať, že pre všetky bežné slaboprúdové inštalácie sú ekonomicky aj prakticky najefektívnejšie dátové káble kategórií Cat.5E a Cat.6A, v závislosti od požadovanej rýchlosti. Ilustráciu štandardizovaných kategórií dátovej kabeláže a ich súvis s prenosovou rýchlosťou a šírkou pásma nájdete na obrázku nižšie.



Aby bolo celú štrukturovanú kabeláž možné zaradiť do určitej kategórie, všetky prvky, z ktorých pozostáva, musia patriť do tej istej kategórie. V opačnom prípade je dátová kabeláž priradená do kategórie prvku s najnižšou prisúdenou kategóriou. Napríklad pri použití dátových káblov Cat.6A, ktoré budú ukončené v dátovom rozvádzači (rack) patch panelom s osadenými modulmi RJ 45 kategórie Cat.5e, nemožno hovoriť o štrukturovanej kabeláži kategórie Cat.6A, keďže Keystone moduly RJ 45, Cat.5e nedokážu dosahovať rovnakú prenosovú rýchlosť ako káble. V tomto konkrétnom prípade by boli vhodnou voľbou moduly RJ 45, Cat.6A STP, Keystone.

Je potrebné dodať, že existujú ďalšie dve dátové kategórie, Cat.8.1, Cat.8.2, definované pre dátové centrá, ktoré sú samostatnou oblasťou so špecifickými požiadavkami.


Konštrukcia dátového kábla a tienenie

Dátový kábel je tvorený krútenými pármi medených vodičov, ktoré prenášajú dáta. Krútené páry mechanicky chráni plášť, bežne vyrábaný z plastu ako PVC alebo PE, prípadne z bezhalogénového materiálu tam, kde to norma vyžaduje. Celková konštrukcia metalického kábla určuje jeho kvalitu, vrátane flexibility a jednoduchosti inštalácie a odolnosti voči elektromagnetickému rušeniu, najmä ak je dátový kábel uložený v blízkosti iných káblov a zariadení.
 

U/UTP

Dátový kábel s označením U/UTP je najjednoduchší dátový kábel bez akéhokoľvek tienenia. Označenie U/UTP je odvodené z anglického "Unscreened / Unshielded Twisted Pairs".
 

F/UTP

F/UTP je jeden z najpredávanejších dátových káblov pre bežné slaboprúdové inštalácie a často sa označuje jednoducho ako FTP kábel. Ide o dátový kábel, ktorý je celkovo tienený hliníkovou fóliou uloženou pod hlavným plášťom kábla, ale s krútenými pármi bez tienenia. Vďaka tieneniu je kábel F/UTP odolnejší voči elektromagnetickému vyžarovaniu ako U/UTP kábel, zatiaľ čo jeho cena nie je výrazne vyššia. Tento kábel je vhodný pre byty, rodinné domy, ale aj komerčné projekty a kancelárie. Označenie F/UTP je odvodené z anglického "Foiled / Unshielded Twisted Pairs".
 

S/UTP

Dátový kábel S/UTP poskytuje celkové tienenie rovnako ako F/UTP kábel, avšak vo vyššej kvalite - hliníkovú fóliu nahrádza opletenie z medených pocínovaných drôtov. S/UTP kábel sa často označuje skratkou STP kábel. Označenie S/UTP je odvodené z anglického "Shielded / Unshielded Twisted Pairs".

Dátové káble U/UTP, F/UTP a S/UTP sa líšia celkovým tieneným a všetky tri káble majú krútené páry, ktoré sú samé o sebe netienené. Na druhej strane, dátové káble U/FTP, F/FTP a S/FTP sú identické v tom, že sú vybavené práve tienením krútených párov.
 

U/FTP

Kábel U/FTP má každý zo štyroch krútených párov medených vodičov samostatne chránený hliníkovou fóliou, ale je celkovo netienený. U/FTP káble sú kvalitatívne lepšie ako bežné F/UTP káble, pretože sa minimalizujú takzvané presluchy (angl. crosstalk). V štrukturovanej kabeláží presluchy znamenajú elektromagnetické rušenie z jedného netieneného krúteného páru do druhého krúteného páru v tesnej blízkosti. Označenie U/FTP je odvodené z anglického "Unshielded / Foiled Twisted Pairs".
 

F/FTP

F/FTP kábel má každý zo štyroch krútených párov medených vodičov samostatne chránený hliníkovou fóliou a naviac je vybavený hliníkovou fóliou uloženou pod hlavným plášťom kábla pre celkové tienenie. Označenie F/FTP je odvodené z anglického "Foiled / Foiled Twisted Pairs".
 

S/FTP

Kábel S/FTP v štrukturovanej kabeláži predstavuje kábel s opletením z medených pocínovaných drôtov s krútenými pármi samostatne chránenými hliníkovou fóliou. Dátový kábel S/FTP nájde uplatnenie hlavne v kategórii Cat.7 v rôznych priemyselných aplikáciách s dôrazom na vysokú kvalitu a flexibilitu.


Trieda reakcie na oheň

Všetky elektrické a dátové káble sa riadia normou STN EN 50575:2015, ktorá zavádza klasifikáciu charakteristík káblov ako stavebných výrobkov vo vzťahu k reakcii na oheň pre celý trh Európskej únie. Presné označenie tried reakcie na oheň, rizík, doplnkové charakteristiky a ich význam nájdete v našom článku Čo je to trieda reakcie na oheň?. Každý kábel predávaný v EÚ preto musí mať uvedenú triedu reakcie na oheň na základe akreditovanej laboratórnej skúšky a výnimkou nie sú ani dátové káble. Dátových káblov sa v praxi týkajú triedy reakcie na oheň E2ca, Dca, Cca a B2ca.

Je dôležité vedieť, že triedu reakcie na oheň dátových káblov v akejkoľvek aplikácii určuje projektant. Pri silnoprúdovej aj slaboprúdovej inštalácii je potrebné dodržať zadanie projektu pre zachovanie funkcionality a bezpečnosti. Pojmy ako bezhalogénový kábel, LSZH alebo LS0H nesúvisia s triedou reakcie na oheň a ich použitie je iba informatívne. Viac o význame bezhalogénového materiálu si prečítate v našom FAQ Čo je to bezhalogénový materiál?.

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail