Na čo myslieť pred maľovaním domácnosti

Na internete nájdete mnoho tipov a rád ako lepšie vymaľovať Vašu domácnoť. My Vám poradíme, ako rozumnejšie zaobchádzať so stenou osadenou vypínačmi a zásuvkami.

Či už maľujete sami alebo si zavoláte maliarov, vypínače a zásuvky sa zvyčajne oblepia páskou a ide sa pracovať. Problémov môže nastať viacero. Predstavte si napríklad, že sa po maľovaní z nejakého dôvodu rozohodnete vypínače alebo zásuvky vymeniť a zistíte, že nové vypínače neprekryjú maľovku okolo tých pôvodných. Či už chcete zmeniť dizajn, opraviť pokazené zariadenie alebo zmeniť zásuvku z klasickej na dátovú, finálne riešenie môže až do ďalšieho maľovania vyzerať škaredo. Ak vypínače a zásuvky neprekryjete dôsledne, rovnako hrozí, že ich počas maľovania aj tak zašpiníte.
 

Riešenie je pritom veľmi jednoduché.

  • Ak prídu maliari, trvajte na tom, aby pred maľovaním demontovali rámčeky vypínačov a zásuviek zo stien. A to hlavne vtedy, keď o výmene vypínačov a zásuviek viete vopred. Demontovanie zvládnete aj sami. V závislosti od výrobcu a typu zariadenia ich buď odstránite mechanicky silnejším potiahnutím alebo za použitia šrobováka.
 

 
  • Vnútorné zariadenie potom bez obáv prelepte maliarskou páskou.
     

 
  • Niektoré modely, napríklad populárne vypínače Valena Life od franczúskej firmy Legrand, sa bežne dodávajú s červenými krytkami určenými špecificky pre prípad maľovania. Rovnako prístroje Niko v dizajnoch Niko Original a Niko Intense. Stačí sňať rámček a nasadiť krytku.

 
  • A bezpečnosť? Jednoduché – pred maľovaním vypnite ističom elektrinu v príslušných obvodoch a nemusíte sa ničoho obávať.
 
Ak dodržíte postup, nestojí to žiadnu prácu navyše. Naopak, ušetríte si problém, ktorý na Vás môže čakať roky. Nikto si síce nevšimne, že ste boli prezieraví, ale všetci si všimnú, že ste niečo nedomysleli.

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail