Prípadová štúdia: Smart elektroinštalácia Legrand Céliane s Netatmo

Návrh Céliane s Netatmo pre mezonetový byt v Bratislave

Technológie na princípe internetu vecí (IoT) menia spôsob nášho života v domácnosti aj v práci. Správa zariadení cez aplikáciu na smartfóne alebo pomocou hlasového asistenta je praktickou možnosťou, ktorá sa v mnnohých oblastiach života stáva samozrejmosťou. Segment elektroinštalácie sa rovnako nevyhýba zmenám. Systémy vykurovania, správa osvetlenia a žalúzií, ale aj klasické vypínače a zásuvky môžu byť ovládané cez Wi-Fi a napríklad zobrazovať informácie o spotrebe energie. Integrácia systémov elektroinštalácie so systémami hlasových asistentov Google, Apple alebo Amazon umožňuje hlasovými povelmi jednoducho stmievať osvetlenie, zatiahnuť žalúzie alebo zvýšiť teplotu v obývacej izbe.

Moderné smart systémy môžu byť implementované aj do existujúcej elektroinštalácie bez potreby akýchkoľvek zmien v kabeláži alebo v rozvádzači, sú používateľsky jednoduché a nevyžadujú programovanie systémovým integrátorom. V lete 2020 nás oslovil investor v mezonetovom byte v Bratislave, kde sme sa stretli so zastaraným systémom inteligentnej inštalácie, ktorý ovládal spolu 45 svetelných okruhov a neustále zlyhával. Užívateľa pri riešení problému oslovila najmä jednoduchosť nových smart systémov. Naša práca začala telefonickou konzultáciou s klientom a neskôr priamo na mieste dôkladnou obhliadkou stavu existujúcej elektroinštalácie. Investor sa po zvážení rozhodol pre celkovú výmenu systému, ktorá zahŕňala riešenie úplne novej smart inštalácie Legrand s Netatmo vo vyššom dizajne vypínačov a zásuviek Céliane a tiež pre výmenu halogénových svetelných zdrojov za LED svietidlá.


Konfigurácia a inštalácia smart systému Céliane s Netatmo

Po konzultácii a schválení konkrétneho smart riešenia nám investor poskytol pôvodnú projektovú dokumentáciu elektroinštalácie. Na základe osobnej obhliadky a projektovej dokumentácie sme navrhli konkrétne prvky Céliane s Netamo, ich presné rozmiestnenie v byte a riešenie sme zakreslili. Takýto postup nám umožní aj v budúcnosti jednoducho identifikovať jednotlivé prvky inštalácie, napríklad pri úpravách alebo rekonštrukcii.

V bratislavskom byte nebola požiadavka na stmievanie osvetlenia. Preto sme sa rozhodli pre riešenie spínania využitím smart mikromodulov Netatmo. Smart mikromoduly sú ovládané bezdrôtovými smart spínačmi Céliane s Netatmo. Bezdrôtové riešenie je možné integrovať na nerozoznanie od klasických zapojených vypínačov, avšak na určitých miestach poskytuje extra flexibilitu bez potreby zapojenia káblov a sekania do steny. Užívateľ sa nemusí obávať problémov s ovládaním smart bezdrôtových spínačov, keďže produkty Legrand s Netatmo medzi sebou komunikujú cez rádiový protokol nezávislý na internetovom pripojení.

Základnú konfiguráciu smart inštalácie sme realizovali u nás vo firme pred fyzickou inštaláciou smart ovládacích prvkov. Počiatočná konfigurácia spočívala v prepojení smart štartovacieho balíčka Céliane s Netatmo so všetkými mikromodulmi pre ovládanie osvetlenia a v základnom nastavení aplikácie. Nastavením smart inštalácie vopred zabezpečíme, že všetko funguje správne a podľa konkrétnych požiadaviek klienta na smart elektroinštaláciu. V prípade ak investor nezariaďuje novostavbu, ale prerába existujúci byt, pri fyzickej inštalácii minimalizujeme čas strávený u klienta a zvyšujeme komfort zmeny smart systému v domácnosti.

V prvom kole prebehla v mezonetovom byte výmena svetelných zdrojov súčasne s inštaláciou smart systému Céliane s Netatmo, vrátane inštalácie 45 smart mikromodulov do inštalačných krabíc pod vypínače, do telies svietidiel, prípadne pod sadrokartón, aby boli smart mikromoduly dostupné v prípade servisu. Veľkou výhodou smart systému Legrand s Netatmo je, že nevyžaduje žiadne zásahy do existujúcej elektroinštalácie ani zmeny kabeláže. Smart domácnosť sa dá rovnako implementovať do starého vidieckeho domu ako do nového bytu v meste. Nové smart bezdrôtové vypínače sme nainštalovali na rovnakých miestach ako v starej elektroinštalácii, vďaka čomu užívatelia nemuseli meniť svoje návyky napriek celkovej výmene systému smart domácnosti. Tiež sme použili nové bezdrôtové scénarové spínače pre zjednodušenie ovládania väčšieho počtu svetelných okruhov a prispôsobenie životnému štýlu konkrétnej domácnosti.

Smart domácnosť Céliane s Netatmo oproti iným systémom vyniká najmä skutočne jednoduchým používateľským rozhraním, ktoré od užívateľa nevyžaduje žiadne technické predpoklady. Po inštalácii prevzali správu nad smart inštaláciou členovia domácnosti a cez aplikáciu na smartfóne si dodatočne prispôsobili popis miestností, spínacích prvkov a ovládanie k ich užívatelským zvyklostiam. Ovládanie a kontrolu domácnosti cez aplikáciu odkialkoľvek ocenili v tomto prípade hlavne dospelí, zatiaľ čo hlasové služby integrované s Apple Siri využívajú predovšetkým tínedžeri v domácnosti.
 

Smart ovládanie žalúzií a markíz

Následne, po úspešnej realizácii smart systému Legrand s Netatmo, vznikla dodatočná požiadavka investora na smart ovládanie markízy, ktorá sa nachádza na terase na streche bytového domu. V tomto prípade má zmysel kontrolovať silu vetra. Avšak, kedže na mieste nie je možné dodatočne ťahať káble, testujeme spoľahlivosť softverového riešenia. Smart systém Céliane s Netatmo prepájame s webovou službou IFTTT, ktorá umožňuje vytvárať podmienkové príkazy na základe vstupov z iných nezávislých systémov až od 650 rôznych značiek. V našom konkrétnom prípade, ak v danej lokalite aplikácia predpovede počasia zistí veľkú rýchlosť vetra, dá povel aplikácii Netatmo zatiahnuť markízu.

 
Kontakt
Máte záujem o smart riešenia pre váš domov alebo chcete vypracovať cenovú ponuku na komplexný projekt? Neváhajte nás kontaktovať.
Ing. Miroslav Pilka
E-mail: pilka@buco.sk
Tel.: +421 907 722 465‬
 

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail