Watt vs. Lúmen - Máte v tom hokej?

Rozoberme si tímy

  • watt – to je elektrika, ktorú spotrebuje žiarovka pri svietení.  
  • lúmen – to je to, ako intenzívne žiarovka svieti....
            
Jednotliví hrači: žiarovky, halogenové žiarovky, úsporné žiarlovky, LED žiarovky
Trvanie zápasu: 135 rokov
 

Priebeh zápasu

Tomas Alva Edisom pred 135 rokmi vymyslel žiarovku. Odvtedy boli ľudia zvyknutí merať svietivosť žiarovky podľa toho, koľko nám spotrebovala elektriky – vo wattoch. Preto keď sme prišli do obchodu, pýtali sme si 60W žiarovku. V skutočnosti sme mali na mysli predovšetkým jej svietivosť.
 
Dnes sa žiarovky nahradili LED žiarovkami a keď si v obchode pýtame 60W LED žiarovku, zistíme, že taká neexistuje. Prečo?
 
Lebo LED žiarovka je vec, ktorá spotrebuje veľmi málo energie a pritom má výbornú svietivosť. To je aj dôvod, prečo sú tak rozšírené. Rovnako nás preto už nezaujíma, akú má spotrebu, ale akú má svietivosť - teda koľko má lúmenov.


Analýza zápasu

Zabudnite na watty a kupujte LED žiarovky podľa svietivosti. Klasická žiarovka „stovka“ dosahuje svietivosť 1300 lúmenov.


Výsledková tabuľka

V našej „výsledkovej tabuľke" vidíte svietivosť v lúmenoch v prvom riadku a zodpovedajúcu spotrebu danej žiarovky vo wattoch. LED žiarovka jasne vedie v každej kategórii.
 


Poznámka

Zistíte, že mnohé, najmä čínske značky, vykazujú vysokú svietivosť pri danej spotrebe vo wattoch. Traduje sa, že práve preto majú Čínania šikmé oči - pri toľkom svetle musia veľmi žmúriť. Vysoká svietivosť sa ale prejaví zníženou životnosťou LED žiarovky. My odporúčame kupovať podľa nás kvalitnejšie európske značky, ktoré nájdete aj v našich kamenných predajniach v Bratislave, Košiciach a Senici.

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail