FAQ

Čo znamená, že moje Knipex kliešte sú "atramentizované"?

Rôzne elektrikárske náradie, napríklad kombinované kliešte Knipex 03 02 180, sú atramentizované. Čo to presne znamená?
Odpoveď
Atramentizácia je iný termín pre fosfátovanie a súvisí s ochranou náradia proti hrdzaveniu. Fosfátovanie je chemický proces, ktorý zahŕňa ponorenie komponentu do špeciálneho roztoku, ktorý nakoniec premení povrch kovu na vrstvu mikroskopických kryštálov fosfátu.

Samotné atramentovanie však zvyčajne neposkytuje dokonalú ochranu proti korózii po celú dobu životnosti náradia Knipex. Je úplne normálne, že sa atramentizovaná vrstva v oblasti reznej hrany natrvalo opotrebuje. Fosfátová vrstva alebo atramentizácia je vynikajúcim základným opracovaním nástroja pre následné nanesenie vrstvy laku alebo oleja.

Ako teda môžem zabrániť hrdzaveniu môjho elektrikárskeho náradia Knipex?
Čistá oceľ hrdzavie hneď, ako sa dostane do kontaktu s vodou alebo vlhkosťou a kyslíkom. Ak je však oceľ pokrytá vodeodolnou vrstvou, nehrdzavie. Takýmito vrstvami môže byť napríklad olejový film, vrstva laku alebo galvanicky pokovovaná vrstva vyrobená z nehrdzavejúceho materiálu, ako je nikel alebo chróm. Olejový film je najjednoduchší spôsob ochrany proti hrdzi a je obzvlášť účinný na hladkých povrchoch. Práve preto sú povrchy klieští jemne leštené brúsením, niekedy dokonca zrkadlovo leštené. Aby nehrdzaveli, atramentizované Knipex kliešte sú z výroby vždy dodávané s jemnou vrstvou olejového filmu.

Olejové filmy sa opotrebúvajú a musia sa pravidelne vymieňať
Pri intenzívnom používaní klieští sa opotrebúvajú aj olejové vrstvy. Pre obnovenie olejového filmu na ochranu povrchu proti hrdzi možno bez váhania použiť v podstate všetky komerčné konzervačné oleje. Pri výbere oleja odporúča výrobca Knipex číry olej v spreji, ktorý nie je príliš mastný.

Samotné intenzívne používanie náradia Knipex zvyčajne zabraňuje hrdzaveniu na miestach, kde boli lakované vrstvy odstránené. Ak sa hrdza napriek tomu na Knipex nástroji vytvorí, môžete ju odstrániť jemným zbrúsením a potom naniesť olejový film.

Aby ste vaše spoľahlivé elektrikárske náradie Knipex mohli používať čo najdlhšie obdobie, je potrebná dôkladná starostlivosť. Vo všeobecnosti by ste mali elektrikárske kliešte skladovať na suchom mieste. Ak sa kondenzácii vo vašom pracovnom priestore nedá zabrániť, napríklad v servisnom vozidle, má zmysel zvážiť použitie pochrómovanej verzie klieští. V prípade kombinovaných klieští je pochrómovaná verzia dostupná pod objednávacím číslom Knipex 03 06 180.

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail