FAQ

Ktoré parametre zvážiť pri výbere LED pásu?

Typ LED diódy, príkon, svetelný tok alebo menovité napätie? Čo je potrebné zvážiť pri výbere LED pásika?
Odpoveď
LED pásy sa odlišujú mnohými technickými parametrami, ktoré definujú ich kvalitu, cenu alebo spôsob a miesto použitia.


Typ LED diódy

SMD dióda (z anglického surface-mounted device) predstavuje metódu pokladania elektrických komponentov priamo na obvodovú dosku. Väčšina LED pásov má tzv. SMD diódu s číselným oznčením. SMD3528 je jedným z najstarších SMD čipov s relatívne nižšou svietivosťou a preto je cenovo dostupnejší. SMD5050 je taktiež starší typ čipu pre LED pásy, no je veľmi populárny pre racionálny pomer kvality a ceny. SMD1808 je novinkou, ktorá odzrkadluje technický pokrok vo svete LED pásov, vrátane celkovo vyššej kvality, lepšieho pomeru svetelného toku k spotrebe elektrickej energie, nižšieho zahrievania, teda dlhšej životnosti, ale aj lepšieho podania farieb (index CRI).
 

Príkon a svetelný tok

Jednotkou príkonu je Watt (W). Na základe príkonu LED pásika sa vyberá správny napájací LED zdroj. Príkon taktiež určuje spotrebu elektrickej energie. Na druhej strane, svetelný tok je vyjadrený v lumenoch (lm) a vyjadruje celkové množstvo svetla, ktoré jeho zdroj vyžiariIdeálny LED pás preto bude mať relatívne nízky príkon na meter a čo najväčší svetelný tok na meter. Takýto LED pásik bude efektívny, pretože poskytne dostatočné množstvo osvetlenia a spotrebuje pri tom minimálne množstvo energie. Zvoľte príkon a svetelný tok podľa spôsobu použitia LED pásu, napríklad ako hlavného osvetlenia alebo dekorácie.


Menovité napätie

Napätie vyjadrené vo Voltoch (V) je základnou veličinou elektrickej energie. LED pásy sú bežne ponúkané ako 12V LED pásy alebo 24V LED pásy. Na základe napätia LED pásika je potrebné vyberať napájací LED zdroj s rovnakým menovitým napätím. Pri bežnom použití LED pásov nie je výrazný rozdiel medzi dvoma variantami napätia.
 

CRI

LED pásy na schodisku v múzeuIndex podania farieb (CRI, z anglického color rendering index) je kvantitatívna schopnosť svetelného zdroja verne odhaliť farby rôznych predmetov v porovnaní s prirodzeným svetelným zdrojom. CRI sa meria na škále od 0 do 100. Hodnota CRI bežných LED pásov by nemala klesnúť pod 80. Vysoké hodnoty CRI sú dôležité napríklad v múzeách, obchodoch, skúšobných kabínkach, showroomoch a podobne.
 

Farba svetla

Vo všeobecnosti je podstatné rozlišovať medzi jednofarebnými LED pásmi a tzv. RGB a RGB-W LED pásmi. Jednofarebné LED pásy sú bežne dostupné v studenej bielej (≈ 6000 K), neutrálnej bielej (≈ 4000 K) a teplej bielej farbe (≈ 3000 K). Výber bielej farby závisí od individuálnej preferencie, pričom neutrálna biela je najpopulárnejšia farba LED pásikov. RGB LED pásy ponúkajú spektrum troch farieb (R = red/červená; G = green/zelená; B = blue/modrá) a ich kombinácie a sú vhodné ako dekoratívne osvetlenie. RGB-W LED pásy naviac k širokému spektru farieb ponúkajú aj biele LED osvetlenie a sú vhodné ako multifunkčné LED pásy pre rôzne aplikácie v domácnosti alebo komerčnej sfére.


Stupeň krytia

Supeň krytia (IP) je pomerne dobre známa charakteristika elektrických prístrojov, ktorá definuje odolnosť voči vlhkosti a nečistotám. Vyššie IP znamená vyššiu ochranu. Bežný stupeň krytia IP20 je vhodný pre LED pásy do izby, LED pásy do kuchyne alebo spoločné priestory, chodby a podobne. LED pásiky s vyšším stupňom krytia IP65 sú zaliate do silikónu a vhodné na miesta, kde môže prísť ku krátkodobému styku s vyššou vlhkosťou alebo vodou, napríklad ako LED pás do kúpeľne alebo na kryté miesta v exteriéri.
 

Deliteľnosť a montáž

Dôležitým faktorom pri inštalácii LED pásu je montáž do hliníkového profilu, ktorý okrem dizajnového rozmeru pomáha LED pásik aj chladiť, čím predlžuje jeho životnosť. Pri inštalácii LED pásu do hliníkových profilov je potrebné vybrať LED profil s dostatočnou vnútornou šírkou pre LED pásik. LED pásy v ponuke BUČO majú na zadnej strane kvalitnú obojstrannú lepiacu pásku 3M pre jednoduchú a bezúdržbovú montáž.

LED pás má veľmi flexibilné použitie a je možné prispôsobiť ho takmer akejkoľvej aplikácii aj vďaka deliteľnosti. Na základe technologického postupu vybraného LED pásika má označené konkrétne miesta, kde je možné LED pás strihať. Každý LED pás má inú deliteľnosť.

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail