FAQ

Stmievanie LED žiaroviek a stmievače

Zásady pri stmievaní LED žiaroviek (LED zdrojov)
Odpoveď
Pre stmievanie osvetlenia je v prvom rade potrebné mať stmievateľnú LED žiarovku a kompatibilný stmievač pre LED žiarovky.

Pod pojmom LED žiarovka alebo LED zdroj máme na mysli LED žiarovku napájanú priamo napätím 230 V, ktorá na pohľad vyzerá ako obyčajná žiarovka, so závitom E27, E14 alebo GU10, ale je vyrobená na báze LED technológií. LED zdroj musí byt stmievateľný. Preto pri výbere žiarovky hľadajte stmievateľnú LED-ku a s piktogram alebo označením "DIMMABLE".

Potrebujete vhodný stmievač:
 
  • Hľadajte stmievač pre LED žiarovky (LED zdroje) na 230 V. Pozor staršie stmievače pre žiarovky nemusia byť vhodné.
  • Skontrolujte výkon stmievateľných LED a overte, či sa nachádza v rozsahu uvádzaným výrobcom stmievača (napríklad 5 - 75 W). Tento parameter vo všeobecnosti dodržíte.
  • Skontrolujte počet stmievateľných LED, ktoré chcete stmievať naraz jedným stmievačom s výrobcom stmievača.
  • Zapojenie s N alebo bez N vodiča? Ak chcete vymeniť obyčajný vypínač za stmievač, môže sa stať že inštalačnej krabici nenájdete N vodič (modrý vodič). V takom prípade potrebujete stmievač bez N vodiča.
  • Prevedenie stmievača. Existujú otočné stmievače alebo tlačidlové stmievače. Vyberajte na základe vlastnej preferncie, dizajnu stmievača alebo na základe toho, čo podporuje výrobca pri dizajne vypínačov, ktorý ste si zvolili.
  • Mnohé stmievače sú vybavené konfigurovateľnými prvkami, ktoré treba vhodne nastaviť hlavne vtedy, ak LED žiarovky blikávajú pri mininálnej alebo maximálnej intenzite. Mnohokrát sa stane, že netreba nastavovať vôbec nič a všetko bude fungovať správne.

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail