FAQ

Stmievanie LED žiaroviek.

Aké sú zásady pri stmievaní LED žiaroviek?
Odpoveď
Musíte mat stmievateľnú LED žiarovku a stmievač pre LED žiarovky.

1. Pod pojmom LED žiarovka alebo LED zdroj máme na mysli LED žiarovku napájanú priamo 230V, ktorá aj vyzerá ako obyčajná žiarovka na pohľad, so závitom E27,  E14 alebo GU10, ale vnútorne je vyrobená na báze LED technológií.2. LED zdroj musí byt stmievateľný. Preto pri kúpe pýtajte smtievateľnú LED-ku a hľadajte na výrobku alebo obale takýto piktogram. Prečiarknutý piktogram hovorí o tom, že stmievanie nie je možné.3.Potrebujete vhodný stmievač.

a. Pýtajte si stmievač pre LED žiarovky(zdroje) na 230V (pozor obyčajný stmievač pre žiarovky je nevhodný.

b. Skontrolujte výkon stmievateľných LED či sa nachádza v rozsahu uvádzaným výrobcom (napríklad od 5 – 75W) – tento parameter zväčša dodržíte.

c. Skontrolujte počet  stmievateľných LED, ktoré chcete stmievať naraz jedným stmievačom  s výrobcom stmievača

d. Zapojenie s N alebo bez N vodiča? Ak chcete vymeniť obyčajný vypínač za stmievač môže sa stať že inštalačnej krabici nenájdete N vodič(modrý) – vtedy potrebujete stmievač bez N vodiča

e. Prevedenie stmievača – je otočné a tlačítkové prevedenie. Je na Vás čo Vám lepšie vyhovuje alebo čo podporuje výrobca pri vybranom dizajne vypínačov.  

f. Mnohé stmievače sú vybavené nastavovacími prvkami, ktoré treba vhodne nastaviť hlavne vtedy ak LED žiarovky preblikávajú pri mininálnej alebo maximálnej intenzite. Stane sa mnohokrát že netreba nastavovať vôbec nič a všetko bude fungovať.

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail