Vážení zákazníci a obchodní partneri, v súvislosti so šírením COVID-19 naša firma zavádza preventívne opatrenia pre minimalizovanie šírenia nákazy a ochranu Vášho zdravia aj zdravia našich kolegov a ich blízkych. Bližšie informácie.

FAQ

Stmievanie LED žiaroviek a stmievače

Aké sú zásady pri stmievaní LED žiaroviek?
Odpoveď

Musíte mat stmievateľnú LED žiarovku a stmievač pre LED žiarovky.


Pod pojmom LED žiarovka alebo LED zdroj máme na mysli LED žiarovku napájanú priamo 230 V. Na pohľad vyzerá ako obyčajná žiarovka so závitom E27, E14 alebo GU10, ale vnútorne je vyrobená na báze LED technológií. 

1. LED zdroj musí byt stmievateľný


Preto pri kúpe hľadajte stmievateľnú LED-ku a hľadajte na výrobku alebo obale piktogram ako na obrázku nižšie. Prečiarknutý piktogram hovorí o tom, že stmievanie nie je možné.

Piktogram stmievateľného LED zdroja
Piktogram stmievateľného LED zdroja

 

2. Potrebujete vhodný stmievač

 
  • Hľadajte stmievač pre LED žiarovky (zdroje) na 230 V. Pozor, obyčajný stmievač pre žiarovky je nevhodný!
 
  • Skontrolujte, či sa výkon stmievateľných LED nachádza v rozsahu uvádzaným výrobcom stmievača (napríklad od 5 – 75 W). Tento parameter zväčša dodržíte. Existujú však rozdiely. Zatiaľ čo stmievač z obľúbenej rady Valena Life funguje pri výkone 5 - 75 W, Niko prístroj stmievača má rozsah nastavený od 5 - 325 W. Lacnejšie rady, ako napríklad Schneider Electric Asfora, ponúkajú stmievač s ovládaním záťaže 40 - 600 W, bežne nevhodný pre LED žiarovky.
 
  • Skontrolujte počet  stmievateľných LED, ktoré chcete stmievať naraz jedným stmievačom s výrobcom stmievača.
 
  • Zapojenie s N vodičom alebo bez N vodiča? Ak chcete vymeniť obyčajný vypínač za stmievač, môže sa stať, že v inštalačnej krabici nenájdete N vodič (modrý vodič). Vtedy potrebujete stmievač bez N vodiča.
 
  • Prevedenie stmievača - existuje otočné a tlačidlové prevedenie. Je na vás, čo preferujete alebo čo podporuje výrobca pri vybranom dizajne vypínačov.
 
  • Mnohé stmievače sú vybavené nastavovacími prvkami, ktoré treba vhodne nastaviť hlavne vtedy, ak LED žiarovky preblikávajú pri mininálnej alebo maximálnej intenzite. Mnohokrát sa stane, že netreba nastavovať vôbec nič a všetko bude fungovať bez problémov.

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail