FAQ

Môžem nahradiť klasický vypínač podsvieteným vypínačom?

Môžem nahradiť klasický vypínač podsvieteným vypínačom?
Odpoveď
Nahradiť klasický vypínač podsvieteným vypínačom môžete, ale musíte si uvedomiť, aký stav má signalizovať dútnavka alebo LED signálka vypínača. Existujú dve alternatívy - funkcia orientačného osvetlenia a funkcia signalizačného osvetlenia.
 

Funkcia orientačného osvetlenia


V prípade použitia orientačného osvetlenia dútnavka alebo LED signálka vypínača svieti, ak je svetlo v miestnosti vypnuté. V tme podsvietený vypínač pomáha obsluhe nájsť vypínač a zapnúť svetlo.

Príklad použitia:
Napríklad v bytoch a domoch v obývacej izbe alebo ako tlačidlové podsvietené vypínače na chodbách spoločných priestorov vo väčších budovách.

Funkcia orientačného osvetlenia vypínača je používaná často. Je možné nahradiť klasický vypínač podsvieteným vypínačom jednoduchou zámenou.

 

Funkcia signalizačného osvetlenia


Dútnavka alebo LED signálka vypínača signalizuje zapnuté svetlo.

Príklad použitia:
Vypínač, ktorým sa ovláda svetlo sa nachádza v inej miestnosti. Napríklad ak ovládate svetlo kúpeľne vypínačom na chodbe, pri zavretých dverách kúpeľne neviete, či v kúpeľni je alebo nie je zapnuté svetlo. Pri použití signalizačného osvetlenia vypínača dútnavka alebo LED signálka signalizuje zapnuté svetlo v kúpeľni. Ideálne aj pre signalizáciu stavu svetla v exteriéri ovládaného zvnútra.

Signalizačné osvetlenie vyžaduje prítomnosť N vodiča (takzvaný nulák). To znamená, že v prípade, ak sa v inštalačnej krabici nenachádza nulový vodič, signalizačné osvetlenie sa nedá realizovať.

Pripojte sa k nám. Len užitočné informácie na váš e-mail